Oldal kiválasztása

A Magyar Gyermekorvosok Társasága
2024. évi jubileumi Nagygyűlése és
a Házi Gyermekorvosok Egyesületének
29. Őszi Konferenciája

        2024. november 14-16.
       Debrecen, Kölcsey Központ

A Magyar Gyermekorvosok Társasága
2024. évi jubileumi Nagygyűlése és
a Házi Gyermekorvosok Egyesületének
29. Őszi Konferenciája

2024. november 14-16.
Debrecen,
Kölcsey Központ

DEBRECEN

Debrecen Magyarország második legnagyobb városa, a Hajdú-Bihar megye székhelye, amely jelentős történelmi, kulturális és vallási központ. A várost gyakran nevezik a „kálvinista Rómának”, mivel a református vallás hazai fellegvára, itt található az ország legnagyobb református temploma, a Debreceni Református Nagytemplom. Debrecen a történelem során több alkalommal is Magyarország fővárosa volt, például az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején.

Érdekességek Debrecenről:
– Virágkarnevál: Minden év augusztus 20-án tartják meg a híres Debreceni Virágkarnevált, ahol virágokból készült kompozíciók vonulnak fel a város utcáin, egyedi látványt nyújtva.
– Debreceni Egyetem: Magyarország egyik legrégebbi és legnagyobb egyeteme, amely híres a neobarokk stílusú központi épületéről és az ország egyik legszebb egyetemi campusáról.
– Nagyerdő: Ez egy hatalmas park a város északi részén, ahol megtalálható az állatkert, a gyógyfürdő és a Nagyerdei Stadion is, mely a helyi labdarúgócsapat, a DVSC otthona.
– Hortobágy közelsége: Debrecen közelében található a Hortobágyi Nemzeti Park, amely Európa legnagyobb természetes füves pusztája, híres az ősi pásztorhagyományokról és állatvilágáról.

Debrecen tehát egy modern város, gazdag történelemmel és számos természeti és kulturális látványossággal.

 

DÉRI MÚZEUM – MUNKÁCSY TRILÓGIA

4026 Debrecen, Déri tér 1.

TÉRKÉP

A Déri Múzeum Magyarország egyik legjelentősebb múzeuma. Az intézmény gazdag helytörténeti anyaga mellett Déri Frigyes egyetemes művelődéstörténeti gyűjteményével vált meghatározó jelentőségűvé.

A múzeum talán legnépszerűbb kiállítóterében, a Munkácsy teremben találhatók Munkácsy Mihály festőművész Krisztus szenvedéstörténetét feldolgozó, monumentális méretű alkotásai.  Az évek során a múzeum Munkácsy terme szakrális térré vált, ahova gyakran zarándokként érkeznek magyarságuk, hitük megélésére az emberek. A Déri Múzeum állandó kiállításai mellett időszaki tárlatok is várják a látogatókat. A Csodakamra, a szamuráj udvarház és az interaktív régészeti kiállítás további izgalmakat ígér. A múzeum épülete előtt található négy, Medgyessy Ferenc által készített szobor 1937-ben elnyerte a párizsi világkiállítás nagydíját. A Déri Múzeumban váltott belépőjegy a Debreceni Irodalom Háza és a Medgyessy Ferenc Emlékkiállításra is érvényes kombinált belépőjegy.

Nyitvatartás:
Kedd – Vasárnap: 10:00 – 18:00
Jegyárak:
Felnőtt: 1800 Ft (teljes árú belépő) + 200 Ft
Kedvezményes belépő: 900 Ft + 200 Ft
Hetven év felett és hat év alatt egységesen csak 200 Ft a fényjátékra a jegyek ára.

DEBRECENI EGYETEM

4032 Debrecen, Egyetem tér 1.

TÉRKÉP

A Debreceni Egyetem – mely az ország legrégebbi, folyamatosan működő felsőoktatási intézményei közé tartozik – egyike Magyarország kiemelt kutatóegyetemeinek, amely közel 30 ezer hallgatóval és 1500 oktatóval, 15 karával, 25 doktori iskolájával a legszélesebb hazai képzési kínálatot nyújtja.

A város felsőoktatásának gyökerei a XVI. századig nyúlnak vissza. 1538-ban alapították a debreceni Református Kollégiumot, amely hosszú évszázadokon át játszott jelentős szerepet a magyar oktatásban és kultúrában. Ezt a dátumot őrzi a Debreceni Egyetem szimbóluma is, utalva az elődökre, a hagyományokra. Az 1927-1933-ban eklektikus-neobarokk stílusban épült impozáns főépület üvegtetős díszudvarát árkádos folyosórendszer futja körül, melynek falán a leghíresebb professzorok és diákok neve olvasható. Az épület előtt tágas, francia stílusú park található, melynek szökőkútjában a hagyomány szerint minden végzős diák megmártózik. A park két oldalán található szobrok a reformáció debreceni személyiségeinek állítanak emléket.

 

REFORMÁTUS NAGYTEMPLOM

4026 Debrecen, Piac u. 4-6.

4 perc sétára a kongresszus helyszínétől. 

TÉRKÉP

Debrecen jelképe, az ország legnagyobb református temploma. 1849. április 14-én Kossuth Lajos itt olvasta fel a Függetlenségi Nyilatkozatot. Kossuth ekkor használt széke a Nagytemplom féltve őrzött ereklyéje. Valószínű, hogy a templom helyén egykor állt egyhajós csarnoktemplomot 1290 és 1311 között emelték a város földesurai. Az épület mai formáját és klasszicista stílusát a Péchy Mihály és Thaler József tervei alapján 1819 és 1823 között zajló építkezéskor kapta, miután 1802-ben a korábbi templom leégett. Jakob Deutschmann bécsi mester készítette a templomi orgonát, ami többszöri átalakítás után jelenleg az ország második legnagyobb mechanikus orgonája. A templom tornyaiból és a timpanon mögötti acélhídról csodálatos kilátás nyílik a városra. Útban felfelé megtekinthető az 56 mázsás Rákóczi-harang. Az egyházi eseményeken túl a templomban egyháztörténeti kiállítások, orgonakoncertek és zenei rendezvények várják a látogatókat. 2013 óta nemzeti emlékhely.


PIAC UTCA ÉS A KOSSUTH TÉR

4026 Debrecen, Kossuth tér

4 perc sétára a kongresszus helyszínétől. 

TÉRKÉP

Debrecen főutcája, ahol a XVI. századtól 300 éven át tartották a híres debreceni vásárokat.

Az utcán az 1600-as évektől két évszázadon át egy 650 méter hosszú, 6-7 méter széles fahíd tette lehetővé a közlekedést. Az egykori „sár-híd” Aranybika Hotel előtt látható maradványa egyedülálló régészeti emlék. A Piac utca mai látképét a XIX-XX. század fordulóján emelt egykori kereskedőházak határozzák meg. A színes belvárosi épületek közül látványosan kiemelkedik a Debreceni Első Takarékpénztár rózsaszín palotája a Kossuth utca sarkán, és a vörösréz sisakokkal díszített tornyos ikerbérház a Simonffy utca sarkán. Az 54. szám alatt áll Debrecen legszebb szecessziós épülete, a Megyeháza.

A Piac utca a Kossuth térbe, a város főterébe torkollik. Itt található a Kossuth Lajos emlékére emelt szoborkompozíció, a 180 000 darab velencei üvegmozaik-darabból kirakott városcímer, a Millenniumi szökőkút és az eklektikus stílusban épült Aranybika Hotel. A tér számos szabadtéri rendezvénynek ad otthont egész évben, nyáron itt zajlik többek között a Debreceni Virágkarnevál, advent idején pedig itt állítják fel a város karácsonyfáját.